Sankey makes history with 2021 MacDougall Medal win

Thu, 28/10/2021, 09:44 pm
Brumbies Media
by Brumbies Media
Photo: Lachlan Lawson
Photo: Lachlan Lawson

Uni-Norths lock Will Sankey has claimed the MacDougall Medal award after an outstanding season leading the Owls as captain.

Sankey’s side finished second on the John I Dent Cup ladder before the season was cancelled due to the ACT’s COVID-19 lockdown, becoming the first Uni-Norths Owls player to win the MacDougall Medal since the club’s establishment in 2001.

Brumbies star Grace Kemp was named best and fairest in the Premier 15s competition, taking home the Louise Ferris Medal in 2021 after winning player of the match in the 2020 Grand Final in a winning effort for Royals.

Sankey’s Uni-Norths teammate Jordan Thompson was the John I Dent Cup’s top points scorer, thanks largely to his metronomic left boot while Gungahlin Eagles flyer Corey Toole was top try scorer.

Owls recognition extended to the coaching ranks as well with Uni-Norths mentor Sam Rolfe claiming the Michael Hickey Memorial trophy for Coach of the Year.

Royals veteran Ben Johnston earned the Anderson Trophy for Sportsmanship while Tuggeranong’s Greg Hayes was honoured with the HS Quinn Trophy for Services to Rugby.

The Peter Lawler Trophy for Referee of the Year was awarded to Matt Hogan while Watson Blakie’s contribution to the Uni-Norths Owls was recognised with the ACRTU Volunteer of the Year award.

Gungahlin’s tremendous season across the grades saw the Eagles claim both the Premier Division Club Championship, the Turner Cup and the Bob Hitchcock Territory Shield, the first time they have won the shield and just the third club to do so.

INDIVIDUAL AWARDS

MacDougall Medal - Will Sankey, Uni-Norths Owls

Louise Ferris Medal - Grace Kemp, Canberra Royals

John Hunter Memorial Trophy – Highest Try Scorer - Corey Toole, Gungahlin Eagles (14)

Gus Vallance Memorial Trophy – Highest Points Scorer – Jordan Thompson, Uni-Norths Owls (121)

Michael Hickey Memorial Trophy: Coach of the Year – Sam Rolfe, Uni-Norths Owls

The Anderson Trophy for Sportsmanship – Ben Johnston, Canberra Royals

HS Quinn Trophy for Services to Rugby – Greg Hayes, Tuggeranong Vikings

The Peter Lawler Trophy: Referee of the Year – Matt Hogan

The ACTRU Volunteer of the Year – Watson Blakie, Uni-Norths Owls

The Bill Priest Trophy: Monaro Rep Player of the Year – Adam Lachlan, Goulburn Dirty Reds

Second Division Best & Fairest Player of the Year – Seva Camaivuna, Bungendore Mudchooks

First Division Best & Fairest Player of the Year – Mik Webber, Goulburn Dirty Reds

Community Coach of the Year – Ian McFarlane, Yass Rams

TEAM AWARDS

Premier Division Club Championship: The Turner Cup – Gungahlin Eagles

Bob Hitchcock Territory Shield – Gungahlin Eagles

Monaro Club Championship – Goulburn Dirty Reds

MINOR PREMIERS

John I Dent Cup – Tuggeranong Vikings

Premier 15s – Uni-Norths Owls

Premier Division Second Grade – Tuggeranong Vikings

Premier Division Colts – Gungahlin Eagles

First Division First Grade – Goulburn Dirty Reds

First Division Second Grade – Tuggeranong Vikings

Second Division – Bungendore Mudchooks

Womens 10s – Western District Lions

Share
Plus500 Brumbies

The Brumbies are a proud part of Rugby AU

© 2021 Rugby Australia. All rights reserved. Part of the Rugby Network